top of page

הסודות הכמוסים של מעצבי האתרים - מזה עיצוב אתר ואיך עושים את זה נכון

עודכן: 28 באוק׳ 2023


העולם הדיגיטלי גדל במהירות עצומה והאתרים הופכים לחלק בלתי נפרד מחיינו היומיומיים.

אנו נהנים מעשרות, מאות ואף אלפי אתרים בכל יום, אך רק מעטים מבינים את המאמץ והמחקר המתממש בעבודת העיצוב שמאחורי כל אחד מהם.

אז נתקצר ונתקדם לשאלה המרכזית: מה זה בעצם עיצוב אתר ואיך נעשה את זה בצורה נכונה?


תחילה נבין מזה עיצוב אתר?

עיצוב אתר (Web Design or Website Design) מתייחס התהליך שבו מעצב מתכנן ומאפיין את ממשק המשתמש של אתר האינטרנט כך שיהיה אסתטי, פונקציונלי, נגיש, ומותאם לצרכי המשתמשים השונים תוך כדי התחשבות במטרות ובשאיפות של כל עסק או אדם.

בעיצוב אתר אנחנו משתמשים בפלטפורמה דיגיטלית ומציגים בה את כל הדברים החשובים לנו: מידע על העסק או האדם, מידע על השירותים הקיימים, טקסט אינפורמטיבי, מידע על פרטי התקשרות ויצירת קשר וכדומה.


תמונה שבה רואים דמויות מעצבות צורות גאומטריות על מסך המחשב

אז אחרי שהבנו מזה עיצוב אתר, בואו נדבר קצת על סודות המקצוע הכמוסים של מעצבי האתרים.

אם בעבר ניסתם לעצב את האתר שלכם לבד ומשהו השתבש בדרך - החלק הזה מיועד במיוחד בשבילכם!

חשוב לזכור שתהליך העיצוב הוא כשמו כן הוא - תהליך.

יש דברים שצריך לשים עליהם דגש ובתהליך איטי וזהיר ניתן לצלוח ולעשות את זה גם לבד.

אז בואו נצלול לסודות הכמוסים של המעצבים:סוד מספר 1 : תכנון מקדים טרם עיצוב האתר - יסוד ההצלחה

עיצוב אתר מושלם מתחיל בתכנון יסודי ומדויק.

לפני שבכלל קופצים לעיצוב או לקידוד, צריך לבצע תכנון מקדים והבנת צרכי הלקוחות והמשתמש.

יש לשאלות שאלות חשובות וממוקדות כמו:

 • מי הקהל היעד ומהם צרכיו המרכזיים?

 • מהם המטרות המרכזיות של האתר וכיצד הוא ישמש אותן?

 • אילו מידע ותכנים יש להציע ובאילו צורות?

 • איך המשתמשים יתנווטו באתר ויגיעו למידע שהם מחפשים?

 • אילו צבעים, פונטים וערכי עיצוב מתאימים לסגנון ולפרטי האתר?

התכנון הזה הוא היסוד שמבטיח שהאתר יהיה מותאם אישית לצרכי הלקוח ויבנה על ידי פתרונות מותאמים לפרטי המשימה.סוד מספר 2: עיצוב גרפי - המראה שמרשים

אחד האלמנטים המרכזיים שבהם מתמקד מעצבי האתרים הוא עיצוב הממשק הגרפי.

הם חשיבים לעצב כל פרט בקפידה, מתנהגת בתצוגת העמודים, דרך הרוחבים, התמונות.

התהליך שבו נבנה העיצוב המושלם הוא רצון למצוא את השילוב האופטימלי בין ערכי העיצוב, היצירתיות הגרפית, ותחושות האתר.

כאשר מעצבי האתרים מתחילים לעבוד על עיצוב האתר, הם מסתכלים על מספר דברים:

 • הפרטים הקטנים - מעצבי האתרים מתחילים על ידי זיהוי וסידור של הפרטים הקטנים ביותר שבאתר, כמו היכן כפתורים, כותרות, ומסרים מסוימים יהיו ממוקמים. הם בודקים שהפרטים האלו מובנים לחולשה, נגיעים, ומובנים טכנית בצורה נכונה.

 • ניסוי וטעייה - מעצבי האתרים מתנסים עם שוני אפשרויות עיצוב כדי לראות אילו פתרונות עובדים ואילו לא. הם משווים בין פרטים כמו תצוגה של גופן שונה, צבעים משנים, פריסות אחרות, ועוד.

 • חוות דעת ופידבק - זה לא מספיק להסתמך על דעת המעצבים ויש צורך בקבלת פידבק והערות אודות העיצוב שעל הפרק לכן ברוב המקרים המעצבים יערבו לקהל אובייקטיבי שיעניק התרשמות ראשונית ושיתוף החוויה שלהם בעיצוב.

 • מקורות השראה - "אין חכם כבעל נסיון" וכן עיצובים שעברו את מבחן הזמן והמסך הם עיצובים שניתן ללמוד מהם ולקבל השראה לפרויקטים אחרים. מקור השראה יכול להיות מתוך מאגרים שונים של רעיונות כגון - אתרי תמונות, אתרי פרויקטים, התבוננות על פונטים וכדומה.

 • טסטים ובדיקות - אין דבר יותר חשוב מלבדוק שהאתר באמת עובד כמו שצריך מאשר לבצע טסטים ובדיקות. מעצבי האתרים חייבים לוודא שהאתר עובד בדיוק כמו שתוכנן ושהשילובים השונים עוברים את הבדיקה בצורה הטובה ביותר.

 • חוויית משתמש וממשקו - UX/UI עיצוב הממשק המשתמש (UI) וחוויית המשתמש (UX) הם עוד שני גורמים מרכזיים בהצלחת האתר. עיצוב UI מתמקד בעיצוב האינטראקציה הידידותית ביותר בין המשתמש והממשק, כולל איורים, אייקונים, כפתורים, ופרטי עיצוב טכניים אחרים. עיצוב UX לעומת זאת מתמקד בשיפור חוויית המשתמש, ומנסה להבין את דרכי השימוש של המשתמש ולשפר אותן. זה כולל ניתוב ברור, פריסה נכונה של אלמנטים, ותגובה מהירה לפעולות המשתמש.


סוד מספר 3: ניווט יעיל

ניווט יעיל הוא המפתח המרכזי להצלחת אתר. מעצבי האתרים יודעים לפרק תהליך הניווט לשלבים פשוטים ולהציע דרכים ברורות לגולשים להגיע לכל תוכן או עמוד שהם רוצים. מעצבי האתרים מבינים שאם המשתמש נתקע בניווט או לא מוצא את מה שהוא מחפש, הוא יפרוש מהאתר וילך לאחר מקום.

ניווט יעיל מורכב מ: תפריט ברור, קישורים שמובילים לדפים הרצויים, אפשרויות חיפוש מתקדמות (לאתרים עם תוכן רב) וכדומה.


אילוסטרציה של אתר אינטרנט והיבטתיו השונים: בחירת פונטים, בחירת צבעים , עימוד וכדומה


סוד מספר 4: ביטחון ושמירה על פרטיות

זה לא סוד שהאינטרנט יכול להיות מקום מסוכן ופרוץ מבחינת הפרטיות, מקום שבו מנסים לאסוף אודותינו מידע באופן תמידית. חשוב לקחת בחשבון בתכנון אמינות האתר וממשיכים בהטמעת אמצעי הגנה מתקדמים למניעת פריצות וגישה למידע רגיש.סוד מספר 5: תכנים איכותיים

בעולם הדיגיטלי והמוצף בו אנחנו חיים יש הבנה ברורה שמעבר לעיצוב טוב חשוב גם לספק תוכן איכותי וטוב. מעצבים טובים ידעו לקחת את התוכן ולהפוך אותו לברור ונגיש.

לדעת לשלב טקסט ואינפורמציה באופן ברור, קל ותופס את העין זאת מיומנות נהדרת שתקפיץ את השיווק שלכם צעד קדימה, יעניק תוכן מעניין ואיכותי ללקוחות שלכם ויגרום לעוד ועוד לקוחות חדשים להגיע.

לפעמים כשאין עדיין עיצוב ברור לאתר - התוכן הוא שיכול לעשות את ההבדל.סוד מספר 6: שימוש בטכנולוגיות חדשניות

לאור השינויים והחידושים הטכנולוגיים האחרונים ניתן להבין שהשמיים הם ממש לא הגבול ואין קץ למחקרים, החידושים והשדרוגים הטכנולוגיים של התקופה האחרונה.

מעצבי האתרים יודעים שמעבר לשדרוג ועדכון האתר שיש לבצע פעם בכמה זמן, רצוי גם להתמקד טכנולוגיות חדשות וליישם אותם באתר על מנת להראות על קדמה וידע בשימוש באמצעים אלו.

לדוגמה- לפחות בעשור האחרון התגבר השימוש בטכנולוגיית הAR - Augmented Reality (מציאות רבודה) שהיא טכנולוגיית מחשוב שעושה שימוש בהעתק האמציאות ובו זמנית מציעה פתרון אלטרנטיבי ואינטרקטיבי למציאות זאת.

כיום הטכנולוגיה שהולכת וצוברת תאוצה היא טכנולוגיית הAI - Artificial Intelligence (בינה מלאכותית) שמתייחס למערכות או מכונות המחקות אינטליגנציה אנושית לביצוע משימות ויכולות לשפר את עצמן על סמך המידע שהן אוספות.


בחורה בלונדינית יושבת ומעצבת במחשב במשרד


אין ספק שמעצבי האתרים כבודם במקומם מונח, על מנת ליצור אתר ברמה גבוהה צריך לקחת בחשבון את הגורמים שפירטתי כאן.

במקרה זה מדובר אומנם בעבודה קפדנית ותצומת לב לפרטים הקטנים אבל כל זאת למטרה טובה - למשוך את הגולשים הקיימים, להביא קהל חדש ולייצר חוויה יחודית והטובה ביותר.

מקווה שהיה לכם כיף ומעשיר לקרוא את הבלוג הזה, ניסיתי ממש להכניס אתכם לראש ועולם התוכן של המעצבים ולהעניק הצצה לעולם המופלא הזה.

תרשמו לי בתגובות אם משהו מהדברים נגע בכם והאם תרצו לשמוע עוד בנושא :)Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

סדנה בנושא כתיבה שיווקית - נשמע לכם מעניין?

תמונה של אילנית מנהלת סטודיו שוסטר עיצובים

השאירו פרטים ואשלח לכם הודעה לגבי פתיחת מועדים לסדנה

תודה רבה, נשתמע בקרוב

bottom of page